Pred týždňom zasiahla Slovensko smutná správa, že talentovaná herečka Monika Potokárová († 27) si siahla na život. O pár dní na to, v piatok, sa v Slovenskom národnom divadle konal slávnostný galavečer. V priestoroch kultúrnej inštitúcie, kde ešte nedávno hviezdila mladá umelkyňa v dvanástich inscenáciách, sa zjavil aj užialený vdovec Robo Roth.

Postavil sa pred publikum, aby s vypätím všetkých síl a so zlomeným hlasom poďakoval za ocenenie, ktoré patrilo zosnulej umelkyni. V prítmí divadla nebolo v tom momente počuť jediný hlások, všade panovalo doslova hrobové ticho. Keď sa Roth priblížil pred mikrofón, tak mnohým neunikli dvaja ľudia v pozadí. Prvou bola empatická moderátorka večera Adela Vinczeová, ktorá pri uvádzaní kategórie našla slová a poskladala vety tak, aby ani raz nezaznelo slovo smrť, odchod či tragédia. A tým druhým bol muž, ktorý stál v tieni pódia.

Matúš Vallo, Martin Šútovec a Zuzana Fialová.
Matúš Vallo, Martin Šútovec a Zuzana Fialová.
Zdroj: Tony Štefunko

Podľa zistení Šarmu išlo o ilustrátora, grafického dizajnéra a hudobníka Martina Šútovca (46), ktorého čitatelia istého denníka poznajú najmä ako karikaturistu satirických obrázkov Shootyho. Šútovec má v súkromí veľmi blízko k herečke Zuzane Fialovej, a tak práve známa umelkyňa a Robova kolegyňa môže stáť za sympatickým gestom medzi vdovcom a ilustrátorom.

Martin so smútkom na tvári nielenže priviedol Rotha na javisko, ale aj počkal, kým vypovie ďakovnú reč a následne ho držiac za pažu odviedol do zákulisia. Zlomený muž tak nezostal v ťažkých okamihoch sám a bez podpory, ale mohol sa oprieť o blízkeho človeka...

Vždy je riešenie

Potokárovú našli mŕtvu  v byte svojho manžela. "Dňa 25.11.2019 krátko po 09.00 hod sme prijali na linke 158 oznámenie o náleze tela ženy bez známok života vo vnútorných priestoroch jedného z bytov v mestskej časti Staré mesto. Ohliadajúci lekár na mieste nezistil na tele ženy vonkajšie znaky násilia, za účelom zistenia presných príčin a okolnosti smrti bola nariadená súdna pitva," povedal Šarmu hovorca Krajskej polície Policajného zboru Michal Szeiff.

Monika Potokárová a Robert Roth. Zosnulá herečka získala in memoriam Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca za úlohu v inscenácii Ruské denníky.
Monika Potokárová a Robert Roth. Zosnulá herečka získala in memoriam Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca za úlohu v inscenácii Ruské denníky.
Zdroj: Reprofoto Facebook / Tatra Banka

"Prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I, v tomto prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia," dodal Szeiff. Mladá herečka si vzala život sama, hoci odborníci z Ligy za duševného zdravie apelujú, že vždy existuje iné riešenie ako samovražda a každý problém je riešiteľný. Odborníci apelujú, aby človek, ktorý má čierne myšlienky, vyhľadal pomoc, prípadne zavolal na bezplatnú Linku dôvery 0800 800 566 a porozprával sa o svojom probléme.