Dôkaz lásky
Vysvetlenie, prečo sa teda odborník na informačné technológie podelil so svojím majetkom, môže byť jednoduché. Polakovič si na nehnuteľnosť vzal hypotéku a po tom, čo mu Aneta povedala áno, mohla súhlasne kývnuť aj na spoločné rozdelenie nákladov. A nevyhnutná hypotéka by bola v takom prípade prvá na zozname. Všetko ale môže byť inak.
Právnik Milan Ficek totiž prezradil, že samotný prevod podielu na nehnuteľnosti neznamená, že u nového podielového spoluvlastníka došlo aj k zmene na zmluve o hypotekárnom úvere. Upozorňuje však, že v prípade neplatenia hypotéky by manželka musela zniesť výkon záložného práva v prospech banky. Aneta si aj pri takomto riziku prilepšila.
„Ak došlo k zmene vlastníckeho práva k nehnuteľnosti po uzatvorení manželstva a jednalo sa o nehnuteľnosť, ktorá bola vo výlučnom vlastníctve manžela, po uzatvorení manželstva manžel daroval podiel na nehnuteľnosti svojej manželke a preto je na LV vedená aj ona,“ vysvetľuj renomovaný právnik.
Advokát Juraj Bizoň, známy rozvodový právnik, má 35-ročné skúsenosti s podobnými záležitosťami. Tvrdí, že sa to deje aj nedeje. „Stáva sa to párom, ktoré už majú niečo za sebou a osve nadobudli majetok. Sú zrelší, nie nejakí dvadsiatnici, ktorí si ešte len začínajú majetok spoločne budovať. Týmto krokom ho spoja a je to dôkaz, že to myslia naozaj vážne,“ hovorí právnik a dodáva:
„Dvojica pri takomto konaní dáva šancu svojmu vzťahu. Je to prejav úprimnej lásky. Zoberte si príklad, že máte majetok, na ktorý platíte hypotéku, ale po svadbe sa vaše príjmy stávajú spoločnými príjmami. A vy si budete popri inom platiť len tú svoju časť majetku a vaša polovička zase tú svoju. Je to prinajmenšom zvláštne a dáva to predpoklad budúceho rozkladu, že to nemyslíte úplne vážne, že každý sa hrá na svojom piesočku, nie spoločne. Vlastne navonok žijete spolu ako pár len dočasne,“ myslí si Bizoň.
Pokračovanie na nasledujúcej strane.