„Na věčnú památku Lízinky. Koza se mi voběsila, sviňa,“ alebo: „Mně neser! Nebo ti rozhodím sandál!“ Tieto výkriky Bolka Polívku, teda filmového Bohuša, poznajú viaceré generácie. Málokto však vie, že v roku 1992 sa Václav Klaus na premiére filmu pohádal s režisérkou Věrou Chytilovou, pretože film označil ako spoločensky nebezpečný. Ani spolupráca Věry Chytilovej a Bolka Polívku však nebola jednoduchá. Herec mal čo-to spoločné so svojou filmovou postavou, hlavne častou návštevou pohostinstiev. Napriek tomu našli spoločnú reč a scenár vznikal tak, že Bolek diktoval Chytilovej dialógy a ona ich zapisovala. Trvalo to vraj jeden mesiac.

Bolek Polívka, alias Bohuš

Svojský herec, ktorý zhodou okolností tento týždeň oslavuje sedemdesiate narodeniny, bol od začiatku kariéry stavaný pre komiku. Aj v Bohušovi sa vyslovene našiel. Vo filme lavíroval medzi dvomi ženami – Irenkou a Vlastičkou. Ani v súkromí nebol verný jednej žene, o čom svedčí počet jeho ratolestí. Vždy vysmiaty „dlháň“ ich má dokopy šesť, no najznámejšia z nich je herečka Anna Polívková, ktorá akoby otcovi z oka vypadla. Čoraz populárnejší je však aj jeho syn Vladimír, ktorého má so Chantal Poullainovou. S filmovým Bohušom Bolka spájala aj vášeň ku koňom, istý čas dokonca vlastnil aj farmu.

Bolkov kamarát Arnošt, ktorému dal vo filme urobiť väčší „frňák“, vyrastal v židovskej rodine a tomu, že by sa mal stať hercom, nič nenasvedčovalo.
Bolkov kamarát Arnošt, ktorému dal vo filme urobiť väčší „frňák“, vyrastal v židovskej rodine a tomu, že by sa mal stať hercom, nič nenasvedčovalo.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Arnošt Goldflam, alias Arnošt

Bolkov kamarát Arnošt, ktorému dal vo filme urobiť väčší „frňák“, vyrastal v židovskej rodine a tomu, že by sa mal stať hercom, nič nenasvedčovalo. Začal študovať medicínu, ktorú však nedokončil a venoval sa iným povolaniam. Nakoniec Arnošt Goldflam (72) zakotvil pri divadle, herectve, réžii a je úspešným dramatikom aj literátom. Jeho druhá manželka je úspešná výtvarníčka a scénografka Petra Goldflamová-Štětinová. Spolu majú syna a dcéru.

Jiří Pecha (+74), alias Anjel

Bolkov životný druh prezývaný Peca pochádzal z rodiny divadelných ochotníkov a javisko sa mu dostalo logicky pod kožu už ako malému chlapcovi. Hoci strednú školu ukončil ako automechanik, bol to veľký herecký talent, ktorého prijali aj na brniansku JAMU. Tam sa spoznal s Bolkom Polívkom, ktorý bol zároveň jeho najlepší kamarát. Takisto mal blízko k Miroslavovi Donutilovi. Herec mal tri dcéry. Bohužiaľ, vo februári tohto roka nás po ťažkej chorobe navždy opustil.

Miroslav Donutil, alias JUDr. Ulrich

Ďalší herec, ktorý sa na nedostatok práce pred kamerou či na javisku nemusí sťažovať. Je predurčený na komiku a rodený rozprávač, takže aj ten „najsuchší“ vtip z jeho úst vychádza ako ten najlepší na svete. Pán herec má s manželkou Zuzanou dvoch synov, z ktorých jeden kráča v jeho životných šľapajach. Od osemnástich rokov trpí na epilepsiu, preto je celoživotný abstinent.

Ďalší herec, ktorý sa na nedostatok práce pred kamerou či na javisku nemusí sťažovať. Je predurčený na komiku a je aj rodený rozprávač, takže aj ten „najsuchší“ vtip z jeho úst vychádza ako ten najlepší na svete.
Ďalší herec, ktorý sa na nedostatok práce pred kamerou či na javisku nemusí sťažovať. Je predurčený na komiku a je aj rodený rozprávač, takže aj ten „najsuchší“ vtip z jeho úst vychádza ako ten najlepší na svete.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Dagmar Havlová, alias Vlastička

Bývalú prvú dámu Českej republiky diváci aj režiséri od čias vysokej školy vyslovene milovali. Cez prsty však verejnosť na ňu začala pozerať, keď sa v 90. rokoch zblížila s prezidentom Václavom Havlom. Terčom ohovárania bol hlavne fakt, keď sa zaňho v roku 1997 vydala, len krátko po tom, ako mu umrela manželka Olga. Po tomto dôležitom kroku Dagmar (66) zavesila herectvo na klinec a naplno sa venovala reprezentácii manžela a krajiny. Neprajníci si však vždy zgustli na fotkách z filmov či inscenácií s erotickejším podtónom. Časom sa k herectvu vrátila, hrá divadlo, nakrútila niekoľko filmov  a televíznych projektov. Ukázala sa aj v pokračovaní komédie Dědičství aneb Kurva se neříká...

Bývalú prvú dámu Českej republiky diváci aj režiséri od čias vysokej školy vyslovene milovali.
Bývalú prvú dámu Českej republiky diváci aj režiséri od čias vysokej školy vyslovene milovali.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Šárka Vojtková, alias Irenka

Šárka (46) sa k úlohe prostitútky dostala náhodou, no veľmi dobrú povesť jej filmová Irenka neurobila. Pre neželanú popularitu sa dokonca odsťahovala z Česka do Talianska. Za úlohu Irenky v roku 1992 dostala vtedy 50-tisíc korún, čo bola na tú dobu mastná sumička. Šárka dokonca na pľaci trávila viac času, ako bolo treba, a veľmi dobre si rozumela s Dagmar Havlovou, vtedy Veškrnovou, aj keď vo filme sa nemali rady. Šárka aktuálne žije v Brne, kde vychováva dcéru a viditeľne prepadla klinikám krásy...

Ivana Chýlková, alias MUDr. Ulrichová

V komédii síce Ivana nestvárnila hlavnú úlohu, no veta, ktorou sa jej prihovoril Bolek Polívka, je kultová: Vašu pí*u jsem taky neviděl a věřím, že ju máte! Aj v tejto scéne Ivana ukázala svoj talent a zmysel pre humor. V súkromí je jej dlhoročným partnerom, a pár rokov aj manželom, český moderátor Jan Kraus. Spolu vychovávajú syna Jáchyma.

Karel Gott

V komédii sa objavil aj spevák Karel Gott (80), ktorý je takisto za každú zábavu. Scéna s ním napadla Bolka Polívku, ktorý raz náhodne na ulici stretol opitého človeka, ktorý vykrikoval: Toto všetko je moje, ja si ťa nájdem aj v Paríži... Nato oslovil Gotta a ponuka padla na úrodnú pôdu.

V komédii sa objavil aj spevák Karel Gott (80), ktorý je takisto za každú zábavu.
V komédii sa objavil aj spevák Karel Gott (80), ktorý je takisto za každú zábavu.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Miloš Černoušek, alias Vrchný

Na scénku so slovami: „Nová doba! Host vyhadzuje vrchního!“ si spomína určite každý fanúšik komédie. Určite si pamätá aj na Miloša Černouška alebo skôr Cyrila Drozda. Toto meno používa herec ako umelecký pseudonym. Od čias Dědictví sa poriadne zmenil. Dnes sa sústreďuje hlavne na divadlo, no tento rok zažil aj veľký televízny triumf. Zahral si totiž jednu z hlavných rolí v seriále Most, ktorý sa stal v Česku doslova senzáciou.

Anketa
Keď sa zase objaví v televízii táto komédia, pozriete si ju?
  • 88%
  • 12%