Mnohým pri vyrieknutí Norma Jeane neblikne v žiarovke. Pritom sa za týmto civilným menom skrýva jedna z najväčších osobností svetovej kinematografie a dráždivý sexsymbol päťdesiatych rokov 20. storočia. Čo však spája hereckú divu Marilyn Monroe († 36) a slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú?

 

New York minulý týždeň hostil klimatický samit, na ktorom nechýbala naša hlava štátu. Držiteľka Goldmanovej ceny za environmentalistiku, pre ktorú zelená nie je len farbou šiat, vystúpila v Organizácii Spojených národov s prejavom. Čaputovú prijal generálny tajomník OSN António Guterres a o vraždiacich orkánoch, apokalyptických povodniach a pomýlenej zemeguli, za ktorými stojí ľudská bezohľadnosť k prírode, si poklebetila i s ďalšími významnými politikmi.

Zuzana Čaputová rečnila v sídle OSN na tému klimatických zmien.
Zuzana Čaputová rečnila v sídle OSN na tému klimatických zmien.
Zdroj: TASR

Na Manhattane

Keď prezidentke po nabitom pracovnom kolotoči padol fajront, vzala americkú metropolu útokom. Počas voľného dňa absolvovala vyhliadku z mrakodrapu One World Trade Center po zrútených Dvojičkách, ale zaujať ju mohli aj bulváre plné ikonických módnych butikov, či známa socha bronzového býka. Osobné pozvanie do metropolitnej opery dostala od svetoznámej divy Anny Netrebko a nazrela aj na jazzový koncert.

Keď si zmordovaná Zuzana večer v hoteli zmyla svoju leviu hrivu a vlhké vlasy položila na vankúš, zrak sa jej mohol pokojne zapichnúť do obrazu megahviezdy Marilyn Monroe. Čaputová sa totiž ubytovala v jednej z izieb hotela Lexington. Ten bol svojho času hniezdočkom lásky svetoznámej herečky a jej manžela Joeyho DiMaggia. Dvojica v ňom bývala v roku 1950 počas ich krátkeho manželstva.

Monroe a jej muž DiMaggio.
Monroe a jej muž DiMaggio.
Zdroj: TASR

Pre zaujímavosť, kto by sa chcel ubytovať v apartmáne po Monroe s rozlohou 55, 74 m2, tak by zaň vysolil pekných pár stoviek eur za noc. „Ubytko“ na Manhattane, kde podobne ako Čaputová prespávali aj iné hviezdy ako Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Arthur Godfrey, či Dorothy Lamour, zatiahla kancelária prezidentky.

Hlava štátu sa o seba báť nemusela, strážili ju aj americkí bodyguardi. V hoteli síce pred štvrťstoročím našli bez známok života upratovačku a všetko naznačovalo tomu, že v jednej z izieb nedobrovoľne odišla na druhý svet rukou vraha, ale aj táto krvavá minulosť ešte viac posilnila bezpečnostné opatrenia v ubytovacom zariadení. Skrátka o našu Zuzanu bolo dobre postarané.

V tejto izbe kedysi žila Marilyn Monroe so svojím manželom.
V tejto izbe kedysi žila Marilyn Monroe so svojím manželom.
Zdroj: archív hotela lexington

Štýlové detaily

Čaputová si mohla užívať hollywoodsky šmrnc, ktorý izbám dodávajú značkové detaily v štýle Art Deco, napríklad luxusné sedačky so šedým zamatom, špeciálne písacie stolíky, baseballové pálky Louisville Slugger, či monogramované kokteilové poháre. Na terase sú mosadzné sochy inšpirované brutalistami.

Celá táto paráda, ktorú postavili v roku 1929, sa nachádza len pár stoviek metrov od sídla OSN, kde prezidentka rečnila o boji za klímu. Mimochodom, kráčala tam peši krížom krážom po priechodoch pre chodcov ako bežní Newyorčania. Nuž a keď jej vyhladlo, naobedovala sa v pouličnom bistre.

Newyorský hotel Lexington v celej svojej kráse.
Newyorský hotel Lexington v celej svojej kráse.
Zdroj: archív hotela lexington

Pokračovanie na nasledujúcej strane.