Správy o dvíhaní cien nehnuteľností na Slovensku sú tradičný folklór, ktorý nezastavil ani koronavírus.

Problémy ľudí, z ktorých mnohí prišli o prácu a zo dňa na deň musia dôslednejšie premýšľať, čo vložia do hrnca, by sa akosi nedokázali na predaji domov a bytov odzrkadliť.

Práve naopak, ceny išli od začiatku roka prudko hore, a to aj o vyše desať percent.

Štatistiky odhaľujú, že dvoj- a trojizbáky, ideálne staršie, v Košiciach, Trenčíne, Žiline i Banskej Bystrici sú priam nedostatkový tovar.

V metropole východu stojí dvojizbák 130 000 eur. Priemerná cena bývania u nás je okolo 1 852 eur za meter štvorcový, v prípade bytov to je 2 125 eur na meter štvorcový. . A Bratislava? Držte si klobúky!

Bohatí a drahí

O hlavnom meste sa vo veľa ohľadoch hovorí ako o samostatnom štáte v štáte. Je to 13. najbohatší región v Európskej únii, Praha skončila tretia. Peňazí je teda v metropole na Dunaji dosť, čo sa odzrkadľuje na tom, že investori ich pumpujú práve tam.

Nečudo, že budovanie rezidenčných komplexov, ale i kancelárií či nákupných centier tam naberá na sile. Priemerná cena novostavieb v Bratislave vzrástla na rekordných 3 700 eur za meter štvorcový, čo si skutočne môže dovoliť čoraz menej ľudí.

Pradiareň 1900 vznikla v priestoroch bývalej cvernovej továrne. Už je skolaudovaná a čaká na ďalších nájomcov. Vedľa vzniká Zwirn s bytmi.
Zdroj: YIT Slovakia a.s.

Dvojizbák v priemere stojí 187 000 eur, ale to je len číslo v štatistike. Môže to byť pokojne viac, záleží totiž na lokalite. Bagre síce obhrýzajú takmer každý voľný pozemok, ale aj tak je v meste paradoxne menej bytov. A tie dražejú…

Pokračovanie na nasledujúcej strane.