Dojímavý román o psovi, ktorý podnikne strastiplný návrat k svojim pánom, je starý osemdesiat rokov. Napriek tomu ho čítajú nové a nové generácie detí. O nesmrteľnosť Lassie sa postarali aj filmári. Po prvý raz jej príbeh sfilmovali už tri roky po vydaní knihy, v roku 1943. Vo filme sa objavila aj Elizabeth Taylor. Hoci ju vtedy kritika ani nezaregistrovala, štúdiá MGM s ňou na základe malej roly podpísali zmluvu na sedem rokov, čo odštartovalo jej skvelú kariéru. Ešte dlho však zďaleka nebola taká hviezda ako Pal, psí predstaviteľ Lassie, ktorý si ju zahral ešte i v seriáli a ďalších štyroch filmoch. Bol lepšie platený než Taylorka, mal na konte viac rolí a hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy dostal tiež skôr než ona.

Huňatá ikona

Hoci Pal je už dávno v psom nebi, príbeh Lassie sa nakrúca stále. Americký filmový magazín Variety ju napríklad ako jediné zviera zaradil do rebríčku 100 najväčších popkultúrnych ikon všetkých čias. Naposledy jej meno využil v roku 2014 animovaný seriál, ktorý však s románovou predlohou nemal skoro nič spoločné. Nový nemecký rodinný film, ktorý sa začína hrať aj na Slovensku, sa jej, naopak, snaží čo najviac priblížiť. Akurát presunul dej do dnešných čias.

Aj tu je najväčšou hviezdou pes a nájsť ho nebolo vôbec ľahké. Plemeno kólia je natoľko zviazané s predstavou Lassie, že ho filmári v iných snímkach nevyužívajú. Neexistovali preto žiadne takéto psy vycvičené pre film.

Ona je on

Už rok a pol pred prvou klapkou sa preto po Európe a USA hľadali mladé psy, ktorým by sa zverila významná rola. Napokon našli tri, ktoré si navzájom mohli robiť dablérov. Hlavnou hviezdou spomedzi nich sa stal pes menom Bandit, ktorý bol najučenlivejší a najkrajší. Opäť sa zopakovalo, že sučku Lassie hrajú samci. Je to preto, že majú dlhšiu, hustejšiu, a teda krajšiu srsť. Tá však pred kamerou dostala poriadne zabrať. Psík musel mať vlastnú maskérku, ktorá mala na starosti jeho styling. V úvode filmu bola Lassie krásne vyčesaná, naopak, v závere musela pôsobiť špinavo a strapato.

Neposlušné hviezdy

Filmy o psoch prinášajú jedno riziko. Keď sa v kinách objavila prvá Lassie, stúpol počet kólií v USA šesťnásobne. Niečo podobné sa neskôr zopakovalo po celom svete pri rozprávke 101 dalmatíncov. Cvičiteľka psov pre film však varuje, aby si ľudia nevyberali plemená podľa filmových hrdinov. Kólia je napríklad v príbehu zobrazená ako mimoriadne inteligentný pes, v skutočnosti však jej povaha môže ísť dosť na nervy. Je uštekaná, vyžaduje si neustálu spoločnosť a vycvičiť ju nie je ľahké. Navyše, filmové psy bývajú v skutočnosti neposlušné. Na pľaci majú všetko dovolené: skákať na stôl, kradnúť jedlo, naháňať bežcov. Za to, čo sa ich inak každý pán snaží odnaučiť, dostávajú dokonca odmenu, preto si myslia, že si to môžu dovoliť, aj keď sa vypne kamera.

BR FOTO: BONTON FILM, CSFD, GETTY IMAGES