Spoľahlivo určiť pohlavie vedia lekári až po devätnástom týždni. Ani to však nie stopercentné, pretože dieťa môže byť v polohe, keď to nie je vidno. Nedočkavé mamičky však môžu vyskúšať babské rady, ako to zistiť aj bez pomoci vedy.

 

Prekvapenie na ultrazvuku

Podľa skúseností gynekologičky Radmily Sládičekovej je minimum žien, ktoré vydržia čakať až do pôrodu, aby zistili, kto pribudne do rodiny. „Dnes je už veľmi málo párov, ktoré by nechceli dopredu vedieť pohlavie bábätka. Sú to naozaj výnimky. My lekári vieme určiť pohlavie približne v šestnástom týždni a s takmer úplnou istotou v dvadsiatom týždni,“ prezrádza, ako dlho musia rodičia vydržať, ak chcú odbornú informáciu. Babskému čarovaniu sa smeje. „Asi tušíte, čo si o tom myslím. Mám aj vtipnú príhodu. Kolegynina dcéra si objednala nejaký ,cikací‘ test na určenie pohlavia dokonca až z USA. Tvrdil, že to bude stopercentne dievča, a na neskoršom vyšetrení bolo vidno ,pipík‘ na celú obrazovku,“ spomína na bežné sklamanie po takýchto pokusoch.

Prorocký prsteň

Hoci sa gynekologička smeje, budúce mamičky sú netrpezlivé a chcú vedieť čo najskôr, koho nosia pod srdcom. Preto v 21. storočí skoro každá vyskúša staré povery, či náhodou predsa len nefungujú. Napríklad test s niťou a prsteňom.

Spraviť si ho vraj môže nielen tehotná žena, ale aj tá, ktorá už deti má. Ako na to? Vezmite si obrúčku alebo zásnubný prsteň a navlečte ho na dlhšiu niť. Prsteň na nitke chyťte do ľavej ruky a nadvihnite nad dlaň pravej ruky. Nesmie sa hýbať. Potom urobte tri pohyby hore a dole. Ak sa prsteň začne točiť do kruhu, čakáte dievčatko, ak sa začne kmitať zo strany na stranu, mal by to byť chlapček. Robte to dovtedy, kým prsteň nebude už len nehybne visieť, naznačí to, kedy sa vaša plodnosť skončila.

Tento test vyskúšala moja mama. Pri prvom pokuse jej prsteň ostal nehybne stáť a ona potvrdila, že svoje prvé bábätko potratila. Pri druhom pokuse sa jej prsteň rozkrútil do kruhu, vtedy som sa narodila ja. Pri treťom pokuse sa prsteň opäť krútil dookola a narodila sa moja sestra Karin. Pri štvrtom pokuse už obrúčka stála nehybne, keďže viac detí mama nepočala.

Zašumí?

Na ďalší test budete potrebovať dva poháre. Je trochu zvláštny, lebo naň potrebujete moč, nuž veď aj lekári s ním predsa pracujú. Do jedného pohára nasypte polievkovú lyžicu sódy a do druhého sa vycikajte. Sódu zalejte ranným močom a sledujte reakciu. Test je založený na hormónoch v moči tehotných žien. U chlapcov je vraj moč „kyslý“, a preto sóda začne silno šumieť. Pri dievčatkách je skôr „zásaditý“, a preto žiadna reakcia nenastane. Vyskúšali sme to na mojej tehotnej sestre, ktorá už vedela pohlavie. Pri teste jej vyšlo, že čaká dievčatko. Presne to jej pred pár týždňami povedal gynekológ.

Skúste, či to funguje!

  • Ak máte bruško „vysoko“ a priberáte aj v bokoch, môžete chystať ružovú výbavičku. Ak máte bruško položené „nižšie“ a pripomína futbalovú loptu, tak je čas hľadať modré oblečenie.
  • Opýtajte sa lekára, keď bude počúvať srdcové ozvy bábätka, na jeho tep. Hovorí sa, že ak je srdcový tep nad 140 úderov za minútu, bude to dievčatko, naopak, ak je pod 140, bude to chlapček.
  • Ak má tehotná žena veľkú chuť na sladké, v brušku má dievčatko, ak uprednostňuje kyslé uhorky a všetko slané, vyzerá to na chlapca.
  • Starí Mayovia určovali pohlavie dieťaťa podľa veku matky v čase počatia a v roku počatia. Ak boli obe čísla párne alebo nepárne, vraj na svet priviedla dievča. Ak bolo jedno číslo nepárne a druhé párne, bol to chlapec.
  • Povery hovoria aj to, že dievčatá berú mamám krásu a zhorší sa im pleť. Mamičky so synom pod srdcom vraj opeknievajú.
  • Túžite veľmi po dievčatku? Stačí, ak sa pozriete na svojho partnera. Podľa istej dánskej štúdie sa zistilo, že muži, ktorí výraznejšie priberajú spolu s tehotnou partnerkou, sa budú tešiť z malej princeznej.