Tak, ako je speváckou hviezdou Céline Dion, vo svete filmu je rovnako slávna francúzska herečka Valérie Lemercier. Určite si ju pamätajú milovníci kultovej komédie Návštevníci, kde zažiarlia po boku Jeana Rena. Nezabudnuteľná bola aj ako mama malého Mikuláša v jeho šibalstvách či v Asterixovi. Samozrejme, jej filmografia je oveľa dlhšia, najmä ak prirátame režisérske a scénáristické počiny. Do tejto kategórie patrí dielo Aline Hlas lásky, kde sa Valérie nielenže prevtelila do najslávnejšej kanadskej speváčky, no film aj režírovala a napísala scenár.

Podobné životy

Prečo Francúzku zaujala práve hviezda z Las Vegas? „Veľkú časť svojho života som strávila ako Céline na javisku. Viem, čo sú dlhé štácie, jedlá prehltnuté pred zrkadlom, potreba mať každý večer svoj hlas a telo, ktoré ma nesklamú, samota, ktorá prichádza po predstavení. Okrem toho, každá z mojich babičiek mala deväť detí. Na Nový rok nás bolo pri stole 150. Rovnako ako v rodine Dionovcov, každý z nás musel vyliezť na stoličku, aby niečo recitoval, spieval alebo hral na nejakom nástroji. No a do tretice, keď som ju videla na koncerte, cítila som okolo nej doslova auru. Mesiace som čítala a počúvala veľa vecí o Céline a jej manželovi. Chcela som rozprávať svetu o zázemí, ktoré jej vždy pomohlo udržať nohy na zemi,“ vysvetľuje režírujúca herečka, ktorá svoj film začína v Quebecu, keď sa v rodine narodilo 14. dieťa. Geniálne. Keď si jej hlas vypočul hudobný producent, rozhodne sa spraviť z nej najväčšiu svetovú speváčku.

Láska až za hrob

Podarilo sa to a bonusom bola láska, ktorú ukončila až zhubná choroba. Aj preto sa film sústredí na ich vzťah. „S Reném sa našli. Prišla do jeho života práve vo chvíli, keď sa chystal opustiť kariéru producenta. Zastavil stavbu svojho domu, aby zaplatil jej prvý album. Ľudia si robili žarty z ich vekového rozdielu, z oplodnenia in vitro, aby mohli mať deti. Niektorí si mysleli, že ju prinútil pracovať. Ale on mal veľkolepé vízie a ona bola veľmi ambiciózna. Každému umelcovi by som želala partnera, ako bol on. Ktorý umelec a hlavne ktorá žena strávila celý život s jedným mužom? Mám rada nesúrodé páry. Som vlastne romantička a jediné, čo ma zaujíma, sú ľúbostné príbehy,“ priznala Lemercier.

V koži Céline

Ako sa jej Céline hrala? „Tak, že som sa ju nepokúšala napodobniť. Spievať na playback som si skúšala deň pred nakrúcaním. Buď to trafím, alebo nie, povedala som si. Náš rozvrh bol nabitý vrátane víkendov. Našťastie som mohla každý deň spať počas obedovej pauzy. Tie šlofíky mi zachránili život. Ale prvýkrát v živote som sa nemohla dočkať, až začneme nakrúcať, aby som ju mohla hrať.“

Paradoxne, so Céline sa nestretli. Prečo? „Mohla som. Ľudia okolo mňa to niekoľkokrát navrhovali. Je veľmi zanepráz­dnená, obklopená svojimi spolupracovníkmi, vedela som, že by som sa s ňou mohla stretnúť na päť minút pred jej šou alebo chvíľku na módnej prehliadke. Na čo by to bolo dobré? Ona sama preferovala scenár vôbec nečítať. Urobila som všetko pre svoj projekt a dúfam, že sa jej bude páčiť, že sa nebude cítiť zradená. Napriek tomu, že je to klasický životopisný film, je tam oproti iným veľký rozdiel. Cé­line žije. Musím priznať, že o to viac som nervózna, či sa jej výsledok bude páčiť.“