Po náročnom období konečne prežíva chvíle spokojnosti. Napriek tomu, že sa Celeste Buckingham musela popasovať s nevyžiadanou kritikou jej vzhľadu i so syndrómom vyhorenia, počas pandémie sa zabývala na slnečnej Madeire, kde okrem iného stíha pracovať na novej tvorbe a snaží sa byť najlepšou verziou samej seba. Šarmu porozprávala nielen o svojom novom živote, ale aj o sexuálnom obťažovaní, ktorého obeťou sa stala, a rozdieloch v živote portugalských a slovenských žien.

Po dlhšom čase ste sa vrátili na Slovensko, zmenilo sa tu niečo?

Úprimne musím povedať, že keď som sa po čase vrátila, celkom intenzívne som si uvedomila, aké je to byť ženou na Slovensku. Cítila som sa, metaforicky, trochu udusená. Mala som pocit, že musím vyzerať, rozprávať a správať sa dokonale.

Ako vnímate postavenie žien na Slovensku?

Za posledných desať rokov začínam vidieť pokrok v spoločnosti, ale mám pocit, že na Slovensku sú ženy stále vnímané ako pekný doplnok, ako nejaká ozdoba. Napriek tomu, aké sú slovenské ženy krásne, inteligentné a ambiciózne, mám stále pocit, že naša spoločnosť ich stále tlačí do kúta.

Ako by mohli slovenskí muži svojim mamám, partnerkám, priateľkám a dcéram pomôcť von z toho pomyselného kúta?

Apelovala by som najmä na otcov. Deťom treba odmalička vysvetľovať, povedať im o veciach, ktoré ženy dennodenne znášajú, s čím musia zápasiť, aj to, že sa síce mnoho vecí zlepšilo, no stále je čo dobiehať. Keby ženy boli vnímané ako rovnocenné, naša spoločnosť by bola o to lepšia. Ak máte alebo raz budete mať doma syna, vysvetlite mu, že ženu treba rešpektovať aj ako človeka a považovať ju za seberovnú, nielen za svoj doplnok.

Práve nedostatok rešpektu často spôsobuje, že sa ženy stretávajú s rôznymi typmi obťažovania. Stretli ste sa s tým aj vy?

Zhodou okolností som sa rozprávala s jedným kolegom, že nepoznám žiadnu ženu, ktorá nezažila obťažovanie. On sa zamyslel a povedal, že ani on žiadnu nepozná. Zdá sa, že niektorí muži zabúdajú na to, že sú na tomto svete len vďaka svojim mamám, a na druhej strane si myslím, že podobné správanie je často spôsobené i výchovou. Muži sú naučení, že nesmú vyjadrovať svoje emócie, pocity, a my ženy sme zase naučené, že sa musíme o všetkých starať, aj o to, aby sa všetci dobre cítili. Oni nevedia adekvátne prejaviť svoju náklonnosť, my zase nechceme, aby sa niekto cítil nepríjemne, a tak sa cyklus opakuje.

Máte aj vy osobnú skúsenosť s obťažovaním?

Žiaľ, zažila som viackrát nielen verbálne obťažovanie, ale aj fyzické. Našťastie, vždy som mala možnosť otočiť sa a toho človeka konfrontovať v danej situácii. Niekedy to však nie je možné, pretože žena sa nachádza v situácii, v ktorej je ohrozené jej zdravie či nebodaj život. Už dlhšie som sa osobne nestretla s obťažovaním, zrejme len preto, že je pandémia a nechodíme do spoločnosti.

Na Madeire, ktorá sa stala vaším novým domovom, teda žijete skôr pokojným životom?

Veľmi sa zo svojho nového domova teším, pretože som konečne blízko k mojej rodine. Pre nás ako rodinu je to skôr výnimka, lebo bežne sme celkom ďaleko od seba. Na Madeire najviac milujem prírodu a zvykla som si na pravidelnú turistiku. Máme tam takzvané levády, teda turistické cesty v horách, ktoré sú aj známym turistickým lákadlom. Mám tam psíka, s ktorým sa pravidelne zbalíme do auta a ideme na niekoľkohodinovú prechádzku.

Rozprávate po portugalsky?

Učím sa pomaličky, teda niektoré základné veci zvládam, ale ešte to zďaleka nie je v takom štádiu, že by som vedela rozprávať plynule.

Celeste na Madeire skutočne opeknela, FOTO nájdete TU >>>

Štíhla ako nikdy predtým, FOTO Celeste si pozrite TU >>>

V tejto nádhere žije Celeste, FOTO hľadajte TU >>>

Viac o Celestinom živote v Portugalsku aj to prečo by mali slovenské ženy vycestovať do zahraničia sa dočítate na ďalšej strane >>>