Keď polícia zatkla Mariana Kočnera, okrem ostro sledovaného procesu ľudia špekulujú, ako sa asi má muž zvyknutý na maximálny luxus v cele za leopoldovskými mrežami, kde je zatiaľ v kolúznej väzbe. V rovnakej väznici žije už dvadsaťpäť rokov aj Jozef Slovák. Sériový vrah, ktorý si odpykáva doživotný tresť za vraždy štyroch žien. Pre Šarm opísal svoj život za mrežami, aby sme si vedeli predstaviť, na čo sa majú Marián Kočner alebo Pavol Rusko pripraviť, ak tam naozaj skončia na dlhé roky.

Jozef Slovák sa neslávne zapísal do dejín kriminalistiky, ako veľmi inteligentný, ale aj nebezpečný človek.
Jozef Slovák sa neslávne zapísal do dejín kriminalistiky, ako veľmi inteligentný, ale aj nebezpečný človek.
Zdroj: Archív

Už ste tam Mariana Kočnera stretli? Sledujete jeho a Ruskov proces?

Dívam sa na to v správach, ale veľmi ma to nezaujíma, sú to ľudia mimo nás. Naživo som však Kočnera vidieť nemohol. On je pri hlavnej bráne, čo je od oddelenia doživotných trestov asi tristo metrov. Jaro, môj spolubývajúci, ale žartoval so strážou, že u nás v cele by pre neho bolo miesto. Nech Kočner ide sem a Jaro sa dobrovoľne hlási von. A ja si vezmem Zsuzsovú do postele, nech ma zahreje.

Vážne, môžete si väzeň vybrať, s kým bude na cele?

„Tu väčšinou nie. Na doživotí je obmedzený počet väzňov, ktorí sú ešte rozdelení do dvoch diferenčných skupín. Je to preto, že sú medzi nami aj muži z konkurenčných mafiánskych skupín, ktoré sa nemôžu spolu stretnúť, čo komplikuje život aj nám ostatným.

Čo ak je väzeň so spoluväzňom nespokojný? Môže sa sťažovať?

Sťažovať sa môže, ale to je asi tak všetko. Mám s tým nie jednu skúsenosť. V apríli  napríklad mne a môjmu spoluväzňovi Jarovi oddielový pedagóg oznámil, že sa budeme sťahovať na celu, kde budeme štyria. Keď povedal, s kým tam máme bývať, došlo medzi ním a mnou k ostrej výmene názorov. Išlo totiž o väzňa, ktorý tu takmer už každému, kto prichádzal do úvahy, aby s ním býval, narobil kopu problémov. Dotyčný pedagóg ma dobre pozná a vie, aký mám názor na toho väzňa. Dôrazne som ho preto upozornil, aby sa nepokúšal robiť na mňa nátlak. Zbytočne, tak som vyceril zuby. A zlý som ja. Nakoniec však zostalo všetko tak, ako bolo. Odpoveď na vašu otázku teda je, buď drž hubu a krok, alebo sa priprav na ostrý konflikt.