Fanúšikovia ságy Twilight môžu oslavovať. Americká spisovateľka Stephenie Meyer, autorka populárnej série o upíroch, oznámila, že čoskoro vyjde ďalšie pokračovanie. Piaty diel sa volá Polnočné slnko, je napísaný z pohľadu upíra Edwarda Culleho a bude vraj oveľa temnejší než minulé časti. 

Zlodejovi odpustila

Nová knižka má sama osebe dramatický príbeh. Spisovateľka ju začala písať už pred dvanástimi rokmi, lenže niekto jej ukradol rozpísaný rukopis a zavesil ho na internet. Meyer sa urazila  a na ďalšie písanie stratila chuť.  V roku 2013 sa v interview pre magazín Variety vyjadrila, že sa k upírom už nevráti. Napokon jej však upíri nedali spávať a v hlave sa jej rojili ich ďalšie osudy. Smola bola, že keď sa plánovalo vydanie knihy, nikto netušil, čo svet čaká. Preto teraz trochu váhala, či v čase celosvetovej pandémie krst novej knihy neodložiť. Napokon však odkázala milovníkom Belly a Edwarda, že čakali už dosť dlho a zaslúžia si ďalšie pokračovanie.

Krvavá dojná krava

Samozrejme, fanúšikov zaujíma, či sa nová knižka dočká aj filmovej podoby. Bolo by to logické, pretože snímky boli štedrým zdrojom peňazí.  Druhá vec je, či by herci mali o úlohy Belly a Edwarda záujem. Skôr nie, pretože sa od nich už niekoľkokrát dištancovali z umeleckých, pracovných aj zo súkromných dôvodov. Takže je veľmi malá pravdepodobnosť, že keby sa naozaj začalo s filmovaním, objaví sa aj stará zostava.Na druhej strane nikdy nehovor nikdy. Tučný honorár by mohol byť dobrý argument, aby Robert Pattinson aj Kristen Stewart zmenili názor.

Pedofilný Edward

Herci majú na Stmievanie rozporuplné spomienky. Na jednej strane sa vďaka ságe stali hviezdami prvej veľkosti s astronomickými príjmami. Lenže si užili aj výsmech. A početné nominácie na Zlaté maliny, ktoré Kristen premenila ako najhoršia herečka. Na Twilight bola dokonca podaná žaloba pre rasizmus a zvrátenosti. Bolo to však dosť absurdné obvinenie. Najmä údajná zvrátenosť je vtipná. Sťažovatelia totiž poukázali na to, že zobrazuje sexuálny vzťah 17-ročnej Belly s Edwardom Cullenom, ktorý je od nej takmer o sto rokov starší.

Vážnejšia výhrada bola, hoci tiež vzhľadom na žáner pritiahnutá za vlasy, že dielo šíri rasistické stereotypy o pôvodných Američanoch a domorodej kultúre a postavy v príbehu kladú dôraz na farbu pleti, ktorá určuje ich hierarchické a ekonomické postavenie.

Láska ako reklamný ťah?

Samozrejme, vykonštruované žaloby nikto nebral vážne. Rober vtipkoval, že on s upírom už nechce mať nič spoločné z iného dôvodu: „Existuje jedna vec z nakrúcania ságy, ktorá mi chýbať nebude. Je to množstvo bieleho púdru na tvári, ktorý zvýrazní každú jednu vrásku. Niekedy je to veľmi deprimujúce. Naozaj sa teším, že to už nikdy neuvidím,“ vyjadril sa.

V skutočnosti ešte viac nechce vidieť svoju Bellu. Každý vie, že počas natáčania sa Kristen a Robert do seba zamilovali, boli si neverní, až sa definitívne rozišli. Stalo sa to pred oficiálnou propagáciou druhej časti Brieždenia. Museli vtedy vydať oficiálne vyhlásenie pre vystresovaných fanúšikov, že táto skutočnosť neohrozí ich spoločné vystúpenia na tlačovkách a besedách.

Som lesbička

Ešte viac ako Robert sa od upírskeho imidžu odstrihla Kristen, ktorá robí všetko preto, aby nevyzerala ako nežná Bella ani ako zvodná žena, ktorou bývala na premiérach v čase, keď chodila s Pattinsonom. V súkromí dnes nosí vyťahané tričká, roztrhané gate a mastné odrastené vlasy. A pritom sa, paradoxne, živí aj ako úspešná modelka pre najrenomovanejšie módne značky.

Štylizuje sa ako chlapec aj preto, aby zdôraznila svoju lesbickú orientáciu. Po prvý raz o nej prehovorila v roku 2016. Comming out si dala k narodeninám. Vtedy sa po prvý raz ukázala na verejnosti so svojou milenkou. Bola to jej osobná asistentka. Na verejnosti sa ako pár prechádzali ruka v ruke v centre Los Angeles. Odvtedy už vystriedala viaceré partnerky a ani s jednou sa neskrývali, naopak, ostentatívne si vymieňali bozky na verejnosti.

Na druhej strane, ako to má s mužmi, naznačila herečka už v roku 2009, keď bola s Pattinsonom. Pri otázkach na osobný život odbila novinárov: „Som lesbička…“

 Mnohí to však brali iba ako útek od dotieravcov, hoci ona, zdá sa, úprimne vysvetlila podstatu ich nezhôd s Robertom, s ktorým sa dookola schádzali a rozchádzali. Už sa preto objavili špekulácie, či ich láska nie je len reklamný trik, ktorý má vzbudiť ešte väčší záujem o upírsky projekt.

Keď mala herečka aféru so ženatým režisérom Rupertom Sandersom, Pattinson však dosť trpel. Síce jej odpustil, ale nakoniec ju práve pre túto neveru definitívne poslal k vode. Takže opäť s ňou pracovať je asi to posledné, o čo by stál. A vlastne aj ona. Obom sa im totiž podarilo vystúpiť z upírskeho tieňa a nestali sa len predstaviteľmi jednej postavy. Dnes sú to žiadaní herci a majú za sebou viacero dobrých filmov, takže návrat k Belle a Edwardovi by bol z každej stránky krok späť.