Viete si predstaviť, že by bol Winnetouovov priateľ Old Shatterhand Ázijčan a Superman či Batman černoch? Alebo že nový James Bond by bol takisto tmavej pleti? Možno to nie je hudba vzdialenej budúcnosti, ale realita najbližšieho filmového obdobia. Úvahy tohto typu sú v Hollywoode každodennou záležitosťou a vášnivo sa o nich diskutuje aj na sociálnych sieťach.

Čierny mimozemšťan

Začnime Supermanom. Dlhé roky bol pre fanúšikov tým jediným Supermanom herec Christopher Reeve. Prvý raz sa však postava Clarka Kenta na plátne objavila už koncom štyridsiatych rokov a dnes ho hrá Henry Cavill. Ten však svoju úlohu mieni opustiť. Táto správa fanúšikov ikonického hrdinu šokovala, zároveň sa však zjavili zaručené informácie, že producenti chcú postavu neporaziteľného mimozemšťana z Kryptonu prepracovať na čele s černošským hercom Michaelom B. Jordanom. Bol by prvým Supermanom tmavej pleti v celej histórii tejto komiksovej postavy. Pozor, Michael Jordan nie je známy basketbalista, aj keď tento šport miluje a v detstve ho aktívne hrával.

To béčko v mene uprostred je svahilské Bakari, čo znamená Ušľachtilý sľub. A Michael sľubuje, že bude dobrým hrdinom, pretože komiksové postavy zbožňuje. Veď už niekoľko rokov sa venuje aj modelingu hračiek pre deti, čiže na prezentáciách stvárňuje akési živé hračky. Takisto je aktívny aj na poli dabingu animovaných filmov, videoklipov a videohier. Hejterov si producenti príliš nevšímajú a tvrdia, že je to celkom normálny postup. Pretože Superman je ako James Bond – po niekoľkých filmoch sa treba v rámci novej krvi pozrieť po inom hercovi.

Černošský agent 007

Takže aj Bond bude čierny? Šokujúca predstava? Aj keď rasové predsudky sú už v modernej spoločnosti odsudzované, niektoré posty sa zdajú predsa len nedotknuteľné. Hoci aj v Británii sú už menej konzervatívni a oveľa tolerantnejší, veď napríklad v osemdesiatych rokoch hral v anglickej futbalovej reprezentácii len jeden hráč čiernej pleti a dnes je to v šatni tak pol na pol. Osobnosti čiernej pleti sú na postoch, kde by sme si ich ešte pred dekádou či dvoma sotva vedeli predstaviť. A novým Bondom chce byť napríklad aj Denzel Washington. Ten je rešpektovaným hercom aj u kritikov a najmä u divákov, ktorí jeho záujem o úlohu najslávnejšieho agenta prijali veľmi pozitívne.

Viac prekáža, že je starý

Pre Denzela ako nástupcu Davida Craiga hrá viacero faktorov – je nemožné prehliadnuť ho pri práci a nebrať ho s rešpektom, je jednou z najväčších hviezd filmového sveta, pravidelne stelesňuje decentných, upravených alebo rešpektovaných mužov, to znamená ideálnych hrdinov, ktorých ženy milujú a muži v nich vidia svoj vzor. Jediným hendikepom je vek, má 63 rokov. Connery mal ako Bond o desať menej a Roger Moore svoju kariéru špióna takisto ukončil pred dovŕšením šesťdesiatky. A tu je priestor pre ďalšieho herca čiernej pleti – Idrisa Elbu. Herec a dídžej má predkov z Afriky, ale vyrastal v Londýne. Je to anglický džentlmen a to je základ. Zaskvel sa v úlohe Nelsona Mandelu a rolu Bonda by vraj prijal. Na sociálnu sieť dokonca zavesil svoju fotografiu a pod ňu pripísal: „Volám sa Elba. Idris Elba.“