V učebniciach sa o Kataríne Veľkej píše hlavne ako o významnej panovníčke. Množstvo historiek však koluje aj o náruživosti slávnej ruskej cárovnej. Spisovateľov a scenáristov zaujíma povesť nenásytnej milenky so zvrátenými chúťkami oveľa viac. Zlé jazyky napríklad tvrdia, že umrela, keď chcela mať sex s koňom. Teraz o tom dokonca vznikol televízny seriál.

 

Politika cez posteľ

Aj táto náruživá stránka Kataríninej osobnosti zaujala scenáristu Tonyho McNamara, autora oscarovej Favoritky. Tam si vzal na paškál zvrátené chúťky a intrigy na dvore Stuartovcov, ktorí vládli vo Veľkej Británii, tu sa sústredil na Rusko v 18. storočí. Nejde o historickú rekonštrukciu, ale satirickú komediálnu drámu. Seriál Veľká zobrazuje, ako sa z outsiderky stala najdlhšie vládnuca panovníčka v dejinách Ruska.

Užili si

V prvej sérii britského seriálu je hlavná hrdinka v podaní Elle Fanning (22) ešte romantickou dievčinou, ktorá prichádza do Ruska uzavrieť dohodnutý sobáš s cárom Petrom. Ocitne sa však v spustnutom a zaostalom svete, ktorý ju šokuje. Chce ho zmeniť, no najprv musí zabiť manžela, podrobiť si armádu, cirkev a mocných dvora. Ako inak, aj sexom a intrigami, ktorým však veľmi rýchlo príde na chuť. Krásnu Elle pri nakrúcaní čakalo veľa nahoty. Vedela však, do čoho ide. Pred časom vznikol o Kataríne Veľkej iný seriál. Hoci bol, naopak, o sklonku jej života, Helen Mirren (74) si v ňom užila tiež dosť sexu pred kamerou.