V júni 2016 sa Barbara Heribanová vydala a stala sa z nej pani Jagušák. O rok neskôr porodila dcéru Izabelku. Milujúci sa manželia Jozef a Babsy sa rozhodli rozšíriť rodinku a stane sa tak každým dňom. Láska je veľmi dôležitá, ale treba aj účty platiť, takže je prirodzené, že aj Babsy sa zaujímala o to, ako bude vyzerať jej materská. Potešená zjavne nebola.

"Čo materská pre freelancerku znamená? V podstate najmä to, že počas 34 týždňov mi zamestnankyne sociálnej poisťovne neodporúčajú podnikať, hoci by som mnohé veci pri charaktere mojej práce dokázala skĺbiť s materstvom. Žiaden zákon síce podnikanie na materskej nezakazuje, ale sociálka to vníma tak, že aj žena a matka, ktorá sa vie zariadiť, nemôže venovať svoj čas počas materskej pracovným povinnostiam," vysvetlila sklamanie na sociálnej sieti.

Rovnako sa v sociálnej poisťovni dozvedela, že materskú jej vyrátali z takzvaného denného vymeriavaceho základu na základe jej odvodov a daňového priznania spred pomaly troch rokov. "Vtedy som začínala podnikať a keďže som bola na rodičovskej dovolenke a neplatila som zo zákona odvody, viete si predstaviť, k akému smiešnemu dennému vymeriavaciemu základu (DVZ) pre výpočet mojej materskej v roku 2022 sme sa dopracovali," dodala.

Skonštatovala však: "Nevadí." Nechce vraj nikoho kritizovať, len dať budúcim mamičkám pár tipov. Vyčítala ich z knižky Jozefa Mihála s názvom Materská 2022.

Jednou z vecí, ktoré z nej vypichla, je rada pre ženy ako je ona, ktoré majú ako samostatne zárobkovo činné osoby slabý DVZ. "Ak máte možnosť sa niekde zamestnať (v manželovej firme etc.), urobte tak minimálne 90 dní pred nástupom na materskú, čo predstavuje 6 až 8 týždňov pred termínom pôrodu. Ak si na tie tri mesiace dáte hrubú mzdu cca 2300 eur, môže váš DZV dosiahnuť cca 75 eur, takže dosiahnete maximálnu výšku materskej, ktorá bude vo výške okolo 1700 eur mesačne a za 34 týždňov (238 dní) poberania materskej dostanete spolu 13190 eur." Dodala ešte, aby sa tehotné ženy poradili s účtovníčkou, kamoškami podnikateľkami a zavolali referentkám na sociálke.

Nepáčilo sa im to

Takáto rada sa nepáčila fanúšičke, ktorá sa pýta, či to nie je obchádzanie systému: "Kde k tomu príde žena, čo odvádza niekoľko rokov vysoké odvody a má rovnaký DVZ ako ten, čo sa falošne zamestná v manželovej firme a reálne zaplatí odvody za 3 mesiace." Ďalšia sa tiež pridala: "To je podobné, ako keď si podnikatelia odvádzajú minimálne odvody a potom vyplakávajú, že oni majú nizučky dôchodok. V záhrade vila a pred ňou bavoráky."

Babsy dala ráznu a jasnú odpoveď: "Možno je to obchádzanie systému, ale mnohí to tak robia a je to legálne, tak v tom nevidím problém, keď si rodina potrebuje prilepšiť."