Dnes je aj vo svete filmu trendom obyčajnosť. Najslávnejšie celebrity sa pohybujú po uliciach nenalíčené, paparacovia lovia ich fotky na pedikúre či keď idú spotené z fitka. Vlastne sa ani nemusia namáhať za privátnym záberom, lebo hviezdy v honbe za popularitou samy vešajú na Instagram fotky z kuchýň, zo spální aj z kúpeľní.

Prirodzený lesk

Netýka sa to Cate Blanchett. V každom okamihu je stelesnením divy starej éry Hollywoodu á la Elizabeth Taylor či skôr Marlene Dietrich, ktorej sa viac približuje vizážou.

Držiteľka Oscara za Letca a Jasminine slzy nie je nafúkaná, odmeraná, pozérka, nepotrebuje hradbu bodygardov ani maxi čierne okuliare, aby mala imidž divy. Namiesto toho má niečo, s čím sa treba narodiť. Eleganciu pravej dámy a hviezdny svit, ktorý z nej vyžaruje, kdekoľvek sa objaví. A neprichádza oň ani dnes, hoci cez víkend oslávila už päťdesiate tretie narodeniny. Neubúda jej z hereckých ponúk a zároveň je to regulárna topmodelka, ktorej krásu tela aj tváre využívajú najprestížnejšie módne značky na čele s Armanim.Glamour vidiečanka

Rodáčka z Austrálie naozaj vizuálne pripomína nemeckú divu Marlene Dietrich. Vysoká postava, ktorej sadne pánsky štýl a povýšila ho na top sexi oblečenie. Vystúpené lícne kosti, bledá pleť, platinová blond, záhadný úsmev a prižmúrené oči dokopy charakterizujú ženu, ktorá vzbudzuje nielen obdiv, ale aj rešpekt.

V jednej podstatnej veci sa však líšia. Na rozdiel od Marlene, ktorú vlastná dcéra opísala ako chladnú a tvrdú matku, ktorá ju poznačila na celý život, Cate zvláda aj súkromnú stránku života. Má usporiadanú rodinu, štyri deti a od roku 2016 žije so svojím manželom, spisovateľom Andrewom Uptonom na anglickom vidieku. V dome vo východnom Sussexe strávila aj pandémiu, okrem rodiny obklopená domácimi zvieratami vrátane sliepok a ošípaných. Dni strávila hlavne učením detí (odvtedy výrazne vzrástol je obdiv k učiteľkám) a sledovaním Sopranovcov. Odbiehala si len na nakrúcanie a fotenie pre Armaniho.

Pocta od Clooneyho

Cate sa nerada predvádza. Hoci rada prijíma miesto porotkyne na prestížnych festivaloch, angažuje sa za zrovnoprávnenie žien v kinematografii či v hnutí Me Too a je veľvyslankyňa dobrej vôle OSN, nemá pocit, že herečka má filozofovať a rozdávať rozumy. Na otázku, aké problémy ju trápia, odpovedá s humorom: „Snažím sa byť veľmi zenová, čo môže byť pre iných ľudí veľmi nepríjemné. Ale inak je to bežné; fúkače na lístie, plastové vrecká a ľudia používajúci ten istý nôž do masla aj do marmelády.“ Jednoducho, neberie sa vážne, napriek tomu, že George Clooney o nej povedal, že je „najlepšou herečkou svojej generácie“.

Armaniho múza

Na druhej strane, ona sa naozaj nemusí predvádzať, pretože záujem o ňu je na všetkých frontoch. Dôkazom je jej denný zárobok 36 467,67 €, čo ročne činí 9 481 593 €!

Hoci v šoubiznise iste nezarába zle, významný podiel na tom majú aj príjmy z reklamy. Už roky je múzou pre Giorgia Armaniho, ktorý z nej spravil prvú globálnu veľvyslankyňu krásy ich módneho domu. Nečudo, na vysokej štíhlej postave vyniknú všetky modely, pleť je výtvarným plátnom pre ich dekoratívnu kozmetiku a krásne krojené pery si priam žiadajú elegantný červený rúž.

Blanchett však svoju tvár s módnym domom nespojila pre peniaze. Estetiku Armaniho vraj vždy obdivovala. Oslovila ju hlavne harmonická a prirodzená syntéza tradične mužských a ženských línií. „Oslavuje ženy v ich nádhernej komplexnosti a podporuje ich eleganciu,“ vyjadrila sa v minulosti kráska, ktorá je tiež tvárou úspešnej vône Sì, ktorá od roku 2013 prichádza stále v nových verziách.

Voňavé zážitky

Nad označením „tvár“ krčí nos. „Byť takzvanou ‚tvárou‘ vône – myslím, nie je cieľ. Radšej by som bola jej ‚duchom‘,“ tvrdí.

„Vôňa, rovnako ako hudba, mi vždy zdvihne náladu. Milujem vôňu, ktorá obsahuje zážitok, vytvorí atmosféru radosti, vzrušenia, túžby a márnomyseľnosti,“ prezradila, čo očakáva od parfumu. Vzťah k vôňam je v nej vraj hlboko zakorenený. „Dom môjho detstva bol vždy voňavý – dom plný žien! Levanduľa, frézia, palivové drevo, vôňa mora, čokoľvek, čo sa varilo. Pamätám si, ako moja stará mama vždy voňala fialkami a mama citrusmi.“