V novembri pred dvoma rokmi sa Andy Kraus (52) rozviedol po sedemnástich rokoch s manželkou Danielou. Sám však neostal a čoskoro sa začal na verejnosti objavovať s priateľkou Jankou (33). Už rok po rozvode priznal, že by s partnerkou chceli spoločného potomka. A podarilo sa. Pred vyše mesiacom mu Janka porodila zdravú dcéru Adelku. Vraj sa z nej tešia aj jeho dve deti z predchádzajúceho manželstva – syn Boris (17) a dcéra Zoja (13). Herec nám porozprával, ako prežíva čerstvé otcovstvo po päťdesiatke, či ho to vyčerpáva, aj to, či jeho exmanželka videla jeho dcéru Adelku.

Ako prežívate, že ste sa po päťdesiatke stali trojnásobným otcom?

Adelka mala v nedeľu šesť týždňov. Všetko je v poriadku. Sme zdraví, veselí. Má však večerné divočiny. Od ôsmej do jedenástej je naozaj umenie dostať ju do stavu, že neplače. Ale v noci nám to potom vynahradí a je pokojná. Pekne spinká, takže necítim nejakú únavu, ktorá by ma obmedzovala v práci alebo v hocičom inom.

Zvládate otcovské povinnosti okolo bábätka? Predsa len od čias, keď ste držali v rukách plienku, prešlo vyše trinásť rokov.

Prvé momenty, keď som prebaľoval, boli zvláštne. Adelka asi nebola nadšená, ako som jej tú plienku uviazal. (Smiech.) Ale už je to fajn, to človek asi nezabudne. Veď som sa takto staral už o dve deti. Nemám už s ničím problémy, mňa to baví a neberiem to ako obetu alebo že ma Janka do toho musí nútiť.

Priateľka Janka mu porodila dcérku Adelku.
Priateľka Janka mu porodila dcérku Adelku.
Zdroj: Archív, TV Markíza, Emil Vaško

Takže po práci je maličká vaša?

Presne. Ja si ju vyslovene pýtam, keď mám čas a všetko odrobené. Je to hlavne večer, lebo keď nakrúcam, prídem domov až o šiestej alebo siedmej. Potom však preberám štafetu ja. Presne tú kritickú a uplakanú trojhodinku beriem na seba.

Kto mal väčšie slovo pri výbere mena?

Zaujímavé je, že si nevieme spomenúť. Vôbec netušíme, čí to bol nápad, ale jednoducho sa nám to meno zapáčilo. Ešte sme nevedeli, čo to bude, dokonca sme ešte dieťa ani neplánovali a už sme si tak povedali, že keby raz náhodou, tak to bude Adelka. Našťastie sa podarilo dievča, pretože dať chlapcovi meno Adelka, by bolo asi divné. (Smiech.) 

Syn Boris a dcérka Zoja z predchádzajúceho manželstva vám s malou pomáhajú? Videli ju už vôbec?

Syn veľmi pomáha, ale dcéra má toho veľa v škole. Je v takej fáze, že sa jej toho nakopilo. Bola sa na ňu, samozrejme, pozrieť, ale nemá toľko času, aby k nám chodievala aj na víkendy. Sme však spolu cez týždeň a určite pôjdeme niekam na dovolenku. Tam bude priestor, aby sa s Adelkou zblížili. Boris prichádza častejšie, pretože spolu chodíme cvičiť, aj na autoškolu ho vozím. Dokonca povedal, že s ňou bude od malička hovoriť po anglicky, aby sa spontánne naučila jazyk. Tak sa teším jeho nápadu.

Syn Boris a dcéra Zoja sa z nevlastnej sestričky tešia.
Syn Boris a dcéra Zoja sa z nevlastnej sestričky tešia.
Zdroj: Archív, TV Markíza, Emil Vaško

Mnohí muži sa už po päťdesiatke na malé dieťa necítia. Zdá sa však, že vy to zvládate ľavou zadnou...

Keď je tatko cvičený z posilňovne a má zdravú životosprávu, tak to zvládne každý muž. Odporúčam to.

Takže si poctivo udržujete kondíciu?

Áno, už dlho chodím do fitka. Začal som hneď po štyridsiatke. Najprv s trénerom a teraz už makám sám, ale brávam so sebou aj syna Borisa a snažím sa ho motivovať.

Kedy to stíhate?

Idem skoro ráno, vlastne pred tým, ako deň prepukne. Začnem o siedmej a o pol deviatej som doma a môžem začať pracovať. Darí sa mi cvičiť takmer každý deň. Vždy ma to veľmi nabije aj pred nakrúcaním. Aj keď si niekto myslí, že herec by mal byť odpočinutý a mal by oddychovať pred tým, než sa postaví pred kamery, ja si vždy idem aspoň na polhodinku zabehať na pás a potom toho naozaj viac urobím.

Krst novej spoločenskej hry
Krst novej spoločenskej hry "Susedia" podľa námetu rovnomenného televízneho seriálu v jednom z bratislavských nákupných centier. Na snímke Kristína Kövešová, Peter Nagy, Andrej Kraus a Peter Marcin.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Máte špeciálne upravenú stravu?

Raňajky mám zdravšie, je to ovocie a vločky, ale na obed zjem hocičo. A na večer nič ťažké. Nejdem do extrémov, že sa niektorým jedlá vyhýbam, to nie. Jem všetko, ale opatrne. Napríklad mám rad hemendex, ale mne by už ráno vôbec nechutil ani po cvičení by mi asi neurobil dobre.

Pomaly sa blížia Vianoce. Ako vnímate, že ich po rokoch strávite s malým dieťatkom?

Je pravda, že tento rok ich inak vnímam ako minulé roky, pretože sa sústredím na Adelku a všetky veci okolo nej. Nakrúcanie Susedov sa nám dosť nakopilo na november a december, keďže aj kolegyňa Viky Ráková má materské povinnosti. Vlastne celý september a október sme nenakrúcali. Plus mám aj iné veci a nové projekty. Vnímam však, že sa blížia Vianoce. Rozhodli sme sa, že si urobíme  pokojné sviatky a na niekoľko dní odídeme z Bratislavy. Na desať dní vypadneme na Liptov a tam si oddýchneme a užijeme si to.

Strávi s vami Vianoce aj Boris a Zoja?

Tento rok v rámci dohody s exmanželkou budú deti s ňou. Tiež idú niekam mimo. My ideme s Jankou a Adelkou na ten Liptov. Boris príde za nami po Silvestri a budeme spolu minimálne päť dní. Dcérku Zoju si poriadne užijem až v Izraeli, pretože ten dostane Boris ako darček k osemnástke, a jasné, že vezmeme aj ju.

Exmanželka videla jeho dcéru zatiaľ len v novinách.
Exmanželka videla jeho dcéru zatiaľ len v novinách.
Zdroj: Archív, TV Markíza, Emil Vaško

Keď máte teraz dve ,rodiny, ako vyzerajú vaše dovolenky?

Niekedy idem len ja s deťmi, inokedy, keď ešte nebola Adelka, išli sme na romantické víkendy sami s priateľkou. Alebo ideme všetci, niekedy aj s kamošom, ktorý má dcéru v Zojkinom veku, takže chodievame veľká partia. Prenajmeme si veľké deväťmiestne auto. Aj teraz na jarné prázdniny máme v pláne ísť na lyžovačku. V zime milujeme Alpy a v lete Liptov.

Máte tam chatu?

Nemáme tam chatu, ale máme obľúbene miesto – Uhorskú Ves. Je tam príjemný penzión, ktorý beriem tak, akoby to bola naša chata. Chodievali sme tam ešte aj s predchádzajúcou rodinou. Fakt sa tam cítime ako doma. Celkovo na Liptove sa toho dá naozaj veľa robiť. Jaskyne, Bešeňová, kolobežky, veľa vecí. Odporúčam!